Miért nyávog a macska?

Tudtad, hogy a cicák a nyávogást alapvetően az emberrel való kommunikációra használják? A természetben a macskák nagyon ritkán nyávognak, leginkább csak akkor, ha veszekedés vagy párzás van kilátásban, esetleg a kölyköket kell visszahívni, amikor azok öten nyolcfelé császkáltak el. 

Amikor egy gazdis cica nyávog, az szinte minden esetben azt jelenti, hogy valamit közölni szeretne a gazdival. Lássuk szépen sorban az okokat!

„Éhes vagyok” – Ha a fülsüketítő nyávogást étellel jutalmazod, azaz azonnal ugrasz etetni, azzal csak azt tanítod meg a cicádnak, hogy érdemes zajosnak lenni. Azonban, ha figyelmen kívül hagyod a hisztit, és akkor adsz neki enni, amikor már elcsendesedett, talán kevesebb operaáriát énekel majd. Talán. Mert lássuk be, a hiszti mindig jó muri.

„Félek” – Új cicát hoztál, netán egy kutyát? Esetleg egy rettegett tárgyat, például a porszívót vetted elő? Az össze- vagy hozzászoktatás mindig legyen fokozatos. Ne bagatellizáld el a cicád félelmét, te sem szeretsz rettegni. Halkan, mély hangon beszélj hozzá, vedd ölbe, ha engedi, nyugtasd. A félelme tárgyát pedig lassan, hosszú időt hagyva a megszokásra vezesd be az életébe. A sokkterápia csak Csernusnak áll jól. Ha nagyon durva a helyzet, az állatpatikában kapható stresszoldót is bevetheted, esetleg macskamentát, macskagyökeret.

„Nagyon mérges vagyok” – Ilyenkor hagyd békén a cicádat. Egy agresszív, dühös macska csak még jobban feltüzeli magát, ha nekiállsz cseszegetni. Hagyd, hogy elbújjon és kipuffogja magát. Valószínűleg a párodnak sem mondanád, hogy gyere drágám, ordíts még velem egy kicsit, őt is otthagynád, hogy higgadjon le. Tedd ezt a cicáddal is. De van egy különbség. A cicádnak ne ordíts vissza, és ne is dobd ki, ha nem hagyja abba.

„Unatkozom. Foglalkozz velem!” – Ekkor gyakran dörgölőzéssel vagy játékos tekintettel kíséri a cicád a hanghatást. Bizony, ő most tényleg unatkozik. Itt az ideje, hogy egy új játékot vásárolj, vagy végiggondold, hogy mennyi időt is tudtál mostanában a cicádra fordítani. Napi legalább fél óra legyen a közösen, csak egymásra figyelve töltött idő, és ezt leginkább játékkal töltsétek. A közös játék erősíti a kapcsolatot, és a cica sem fog unatkozni. A hízelgési idő ezen felül számolandó, de az vég nélkül.

„Fáj valamim, rosszul vagyok” – Ilyenkor a nyávogást sok esetben bágyadt tekintet, a szemében látszó harmadik szemhéj, esetleg láz, hányás, székletproblémák kísérik, de ha csak megrándult a kis lába, vagy valami rettegett, láthatatlan betegsége, például daganata van, akkor semmit nem fogsz észlelni. Óvatosan masszírozd végig a cicád, hogy kiderüljön, hol érzékeny. A fájdalom nem ok nélkül keletkezik, a „majd elmúlik” nem egy értelmezhető gyógymód. Vidd orvoshoz! Akkor is, ha tapintásra nem jelzett fájdalmat. Ettől még lehet rosszul. Ugye te sem élvezed, ha beteg vagy? Na látod.

„Szia, szeretlek!” – Ha nem voltál otthon, a cicád nyávogással köszönt az ajtóban. Bármilyen fáradt is vagy, guggolj le hozzá, és köszönj te is. Hiszen nem visszaköszönni szerinted is tahóság, nem?

„Szerelmes vagyok!” – Párzási időszakban nemtől függetlenül minden cica kiabál. De mivel hazánkban egymillió kóbor cica él, te pedig imádod az állatokat, felelős állattartó vagy, és pontosan tudod, hogy a szaporítás még a zoknival felvett szandálnál is sokkal, de sokkal cikibb, sőt valójában a szaporítók az állattartók szégyenei, ezért ivartalanítasz. Már csak azért is, hogy megelőzd a halálos méhgyulladást vagy a szintén halálos macskavírusokat. Hosszú életű, boldog cicát akarsz, nem?

„Ilyen fajta vagyok” – Vannak beszédes típusok, például a sziámi, akinek egész életében be nem áll a szája. Nincs mit tenni, felelősen választottál cicafajtát, nem csupán a színe miatt, szóval ezzel már akkor tisztában voltál, amikor megvetted a tenyésztőtől vagy befogadtad a fajtamentőktől. Mert nem szaporítótól vetted, ugye? Akkor ugyanis amellett, hogy állatgyilkosságokat támogattál, messze több problémád lesz egy kis nyávogásnál.

„Megöregedtem” – A cicák fejecskéjében is összezavarodnak a gondolatok a korral. Minél idősebb egy cica, annál többször csinál furcsa dolgokat. Hidd el, te is ilyen leszel egyszer. Fordulj felé megértéssel, szeretettel, és tegyél meg mindent azért, hogy stresszmentesen, boldogan élhesse utolsó éveit.

Ha a cicád nyávog, először mindig vizsgáld meg a helyzetet. Figyelmen kívül hagyni csak a hisztit kell, minden más esetben értelmezned kell a mondandóját, és annak megfelelően cselekedni, hogy mire van szüksége. A cicanyelv megtanulása nem kíván ötször százhúsz órás nyelvtanfolyamot, egyszerűen csak empátiával, szeretettel és valós figyelemmel kell felé fordulnod. Ahogy minden édesanya megtanulja, hogy a kisbabája mikor és miért sír, úgy te is képes vagy erre a cicáddal. Akkor is, ha férfi vagy. Hiszen ez csak szeretet. Semmi más.

Forrás: siccmagazin.hu